Contact block; 46; -25÷55°C; front fixing; Leads: screw; 600VAC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
46-311.1Z70
Manufacturer: EAO
Manufacturer code: 46-311.1Z70
Product downloads
Specification for Contact block; 46; -25÷55°C; front fixing; Leads: screw; 600VAC
| Mounting | front fixing |
| Max. operating current | 10A |
| Operating temperature | -25...55°C |
| Switches features | slow action contacts |
| Contact plating | silver plated |
| Leads | screw |
| Max. operating voltage | 240V DC, 600V AC |
| Contacts configuration | NO |
| DC contacts rating @R | 5A / 24V DC |
| AC contacts rating @R | 3A / 240V AC |
| Type of switch accessories | contact block |