Relay: electromagnetic; DPDT; 24VDC; miniature,industrial; 5mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
46.52.9.024.0020
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 46.52.9.024.0020
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; DPDT; 24VDC; miniature,industrial; 5mm
| Mounting | PCB, socket |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Terminal pitch | 5mm |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| Contact current max. | 8A |
| Relay variant | industrial, miniature |
| Type of relay | electromagnetic |