Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 24VDC; 8A/250VAC; 8A/30VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
46.52.9.024.0040
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 46.52.9.024.0040
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; DPDT; Ucoil: 24VDC; 8A/250VAC; 8A/30VDC
| Mounting | PCB, socket |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Contact material | AgNi |
| Terminal pitch | 5mm |
| Body dimensions | 29x12.4x32.8mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Switched voltage | max. 220V DC, max. 440V AC |
| Coil resistance | 1.2kΩ |
| Rated coil voltage | 24V DC |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 8A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 8A / 250V AC |
| Contact current max. | 15A |
| Relay variant | industrial, miniature |
| Coil voltage max. | 26.4V DC |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 17.5V DC |
| Coil power consumption | 0.5W |