Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; 16A/250VAC; 16A/30VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
46.61.9.012.0040
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 46.61.9.012.0040
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; SPDT; Ucoil: 12VDC; 16A/250VAC; 16A/30VDC
| Mounting | socket |
| Operating temperature | -40...70°C |
| Contact material | AgNi |
| Terminal pitch | 5.2mm |
| Body dimensions | 29x12.4x32.8mm |
| Mechanical durability | 1000000cycles |
| Switched voltage | max. 220V DC, max. 440V AC |
| Coil resistance | 300Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 16A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Contact current max. | 25A |
| Relay variant | industrial, miniature |
| Coil voltage max. | 13.2V DC |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil voltage min. | 8.8V DC |
| Coil power consumption | 0.5W |