Relay: electromagnetic; miniature,industrial
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
46.61.9.012.4040
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 46.61.9.012.4040
Product downloads
Specification for Relay: electromagnetic; miniature,industrial
| Mounting | socket |
| Leads | FASTON connectors, for soldering |
| Contact material | AgSnO<sub>2</sub> |
| Body dimensions | 29x12.4x32.8mm |
| Switched voltage | max. 220V DC, max. 440V AC |
| Coil resistance | 300Ω |
| Rated coil voltage | 12V DC |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 16A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 16A / 250V AC |
| Contact current max. | 80A |
| Relay variant | industrial, miniature |
| Type of relay | electromagnetic |
| Coil power consumption | 0.5W, 1.2VA |
| Coil current | 40mA |