46113-0123
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
26.0
Product code:
46113-0123
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 46113-0123
Product downloads
Specification for 46113-0123
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 1.27mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | contact |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | PCB to PCB |
| Number of pins | 12 |
| Maximum current | 1A |
| Current rating | 1A |
| Spatial orientation | vertical |