46437-3133
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
46437-3133
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 46437-3133
Product downloads
Specification for 46437-3133
| Operating temperature | -40...105°C |
| Contacts pitch | 2mm |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | plug |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | black |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 40 |
| Contact material | copper |
| Body material | polymer |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Maximum current | 4.5A |
| Current rating | 4.5A |
| Max. voltage | 120V |
| Spatial orientation | angled |