46562-9321
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
6.0
Product code:
46562-9321
Manufacturer: MOLEX
Manufacturer code: 46562-9321
Product downloads
Specification for 46562-9321
| Operating temperature | -40...105°C |
| Electrical mounting | THT |
| Connector | socket |
| Kind of connector | female |
| Mechanical mounting | on PCBs |
| Colour | black |
| Contact plating | gold-plated |
| Type of connector | wire-board |
| Number of pins | 17 |
| Contact material | copper |
| Body material | polymer |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Maximum current | 60A |
| Current rating | 60A |
| Spatial orientation | vertical |