Relay: interface; for DIN rail mounting; Variant: Relay set
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
48.31.8.024.0060SPA
Manufacturer: FINDER
Manufacturer code: 48.31.8.024.0060SPA
Product downloads
Specification for Relay: interface; for DIN rail mounting; Variant: Relay set
| Mounting | for DIN rail mounting |
| IP rating | IP20 |
| Leads | screw terminals |
| Body dimensions | 78.6x15.8x75.3mm |
| Mechanical durability | 10000000cycles |
| Switched voltage | max. 220V DC, max. 400V AC |
| Indication | LED |
| Contacts configuration | SPDT |
| DC contacts rating @R | 10A / 30V DC |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Relay variant | Relay set |
| Type of relay | interface |
| Operate time | 7ms |
| Release time | 4ms |