Tester: phase sequence; LCD,graphical; 40÷600VAC; Freq: 15÷400Hz
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
480400
Manufacturer: EXTECH
Manufacturer code: 480400
Product downloads
Specification for Tester: phase sequence; LCD,graphical; 40÷600VAC; Freq: 15÷400Hz
| IP rating | IP40 |
| Body dimensions | 130x69x32mm |
| Kind of display used | LCD |
| Operating frequency | 15...400Hz |
| Power supply | from tested wiring system |
| Conform to the norm | CAT III 600V, EN 61010 |
| Measuring instrument features | voltage indicator individual for each phase |
| Standard equipment | case |
| Type of tester | phase sequence |
| Pollution degree | 2 |
| Measurement | motor's rotation direction, phase sequence indicators |
| Weight without batteries | 130g |
| Phase-to-phase voltage range for phase sequence indication | 40...600V AC |