Socket; DC supply; male; 5,5/2,1mm; 5.5mm; 2.1mm; soldering
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
4840.2200
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 4840.2200
Product downloads
Specification for Socket; DC supply; male; 5,5/2,1mm; 5.5mm; 2.1mm; soldering
| Electrical mounting | soldering |
| Connector | socket |
| Kind of connector | male |
| Mechanical mounting | for panel mounting, rear side nut |
| Type of connector | DC supply |
| Panel cutout diameter | 12.8mm |
| Current rating | 500mA |
| Rated voltage | 12V |
| Plug inside diameter | 2.1mm |
| Plug outside diameter | 5.5mm |