Fuse: fuse; gG,gL; 6A; 500VAC; industrial; NH0
Multiples:
3.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
6NHG0B
Manufacturer: BUSSMANN
Manufacturer code: 6NHG0B
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; gG,gL; 6A; 500VAC; industrial; NH0
| Kind of fuse | industrial |
| Power dissipation | 2W |
| Current rating | 6A |
| Rated voltage | 500V AC |
| Fuse size | NH0 |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | gG, gL |
| Breaking capacity | 120kA |