Female; -25÷85°C; IP67; 4A; 5m; Series: 7000; PIN: 5; plug; Thread: M12
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
7000-13251-8030500
Manufacturer: Murrelektronik
Manufacturer code: 7000-13251-8030500
Product downloads
Specification for Female; -25÷85°C; IP67; 4A; 5m; Series: 7000; PIN: 5; plug; Thread: M12
| Max. operating current | 4A |
| Operating temperature | -30...85°C |
| IP rating | IP67, IP65, IP66K |
| Connector | plug |
| Polarisation | A code - DeviceNet / CANopen |
| Number of pins | 5 |
| Series | 7000 |
| Max. operating voltage | 60V DC, 50V AC |
| Wire insulation material | PUR |
| Cable length | 5m |
| Connector variant | angled |
| Type of connection cable | for sensors/automation |
| Cable/adapter structure | M12 female |
| Insulation colour | violet |