Fuse: fuse; quick blow; 15A; 65VAC; 65VDC; ceramic,cylindrical
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
7010.9896.63
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 7010.9896.63
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; quick blow; 15A; 65VAC; 65VDC; ceramic,cylindrical
| Operating temperature | -55...125°C |
| Kind of fuse | ceramic, cylindrical |
| Kind of package | bag |
| Contact plating | tinned |
| Contact material | copper |
| Soldering temperature | 235°C / 2 s |
| Current rating | 15A |
| Rated voltage | 65V AC, 65V DC |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | quick blow |
| Energy I2t | 92A<sup>2</sup>s |