Fuse: fuse; 2A; 125VAC; 125VDC; quick blow; ceramic; 7x2.54x2.54mm
Multiples:
1500.0
Minimum quantity:
1500.0
Product code:
7010.9908.57
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 7010.9908.57
Specification for Fuse: fuse; 2A; 125VAC; 125VDC; quick blow; ceramic; 7x2.54x2.54mm
| Mounting | SMD |
| Operating temperature | -55...85°C |
| Kind of fuse | ceramic |
| Contact plating | tinned |
| Power dissipation | 300mW |
| Contact material | copper alloy |
| Current rating | 2A |
| Rated voltage | 125V AC, 125V DC |
| Voltage drop | 150mV |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | quick blow |
| Breaking capacity | 300A |