Fuse: fuse; 3.15A; 125VAC; 125VDC; time-lag; ceramic; 2x7mm; SMD; MSB
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
7010.9965.57
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 7010.9965.57
Specification for Fuse: fuse; 3.15A; 125VAC; 125VDC; time-lag; ceramic; 2x7mm; SMD; MSB
| Mounting | SMD |
| Operating temperature | -55...85°C |
| Kind of fuse | ceramic |
| Contact plating | tinned |
| Power dissipation | 450mW |
| Contact material | copper alloy |
| Current rating | 3.15A |
| Rated voltage | 125V AC, 125V DC |
| Voltage drop | 80mV |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | time-lag |