Fuse: fuse; time-lag; 15A; 65VAC; 65VDC; ceramic,cylindrical; 7x2mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
7010.9973.63
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 7010.9973.63
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; time-lag; 15A; 65VAC; 65VDC; ceramic,cylindrical; 7x2mm
| Operating temperature | -55...85°C |
| Kind of fuse | ceramic, cylindrical |
| Kind of package | bag, tape |
| Contact plating | tinned |
| Power dissipation | 1.75W |
| Contact material | copper |
| Soldering temperature | 235°C / 2 s |
| Current rating | 15A |
| Rated voltage | 65V AC, 65V DC |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | time-lag |
| Energy I2t | 360A<sup>2</sup>s |
| Max voltage drop | 78mV |