Fuse: fuse; time-lag; 3.15A; 250VAC; 11.5x5mm; copper; Package: bag
Multiples:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
7100.1020.13
Manufacturer: SCHURTER
Manufacturer code: 7100.1020.13
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; time-lag; 3.15A; 250VAC; 11.5x5mm; copper; Package: bag
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | bag |
| Contact plating | tinned |
| Power dissipation | 520mW |
| Contact material | copper |
| Flammability rating | UL94V-0 |
| Soldering temperature | 235°C / 2 s |
| Current rating | 3.15A |
| Rated voltage | 250V AC |
| Type of fuse | fuse |
| Fuse characteristics | time-lag |