ROCKER; SPDT; Pos: 2; ON-ON; 0.02A/20VAC; 0.02A/20VDC; -30÷85°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
7101SYAV2BE
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: 7101SYAV2BE
Product downloads
Specification for ROCKER; SPDT; Pos: 2; ON-ON; 0.02A/20VAC; 0.02A/20VDC; -30÷85°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| Type of switch | ROCKER |
| Contact plating | gold-plated, nickel plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | curved, for PCB |
| Series | 7000 |
| Contact material | copper |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Terminal pitch | 4.7mm |
| Body dimensions | 12.7x6.86x9.4mm |
| Number of terminals | 3 |
| Illumination | none |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | SPDT |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |