Tape: self-amalgamating; W: 19mm; L: 4.6m; Thk: 0.76mm; black; 500%
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
711-10000 HELATAPE SHIELD310
Manufacturer: HELLERMANNTYTON
Manufacturer code: 711-10000 HELATAPE SHIELD310
Product downloads
Specification for Tape: self-amalgamating; W: 19mm; L: 4.6m; Thk: 0.76mm; black; 500%
| Operating temperature | -40...90°C |
| Colour | black |
| Resistance to | UV rays |
| Width | 19mm |
| Thickness | 0.76mm |
| Type of tape | self-amalgamating |
| Tape material | ethylene-propylene caoutchouc |
| Elongation at rupture | 500% |