Tape: self-amalgamating; grey; 25mm; L: 9.1m; D: 0.51mm; max.180°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
711-10400 HELATAPE POWER800
Manufacturer: HELLERMANNTYTON
Manufacturer code: 711-10400 HELATAPE POWER800
Product downloads
Specification for Tape: self-amalgamating; grey; 25mm; L: 9.1m; D: 0.51mm; max.180°C
| Colour | grey |
| Resistance to | UV rays |
| Width | 25mm |
| Length | 9.1m |
| Thickness | 0.51mm |
| Tape application | protection from moisture, electrical insulation |
| Type of tape | self-amalgamating |
| Tape material | silicone |
| Name | HelaTape Power 800 |
| Tape features | self-extinguishing |
| Elongation at rupture | 400% |
| Tensile strength | 7N/mm<sup>2</sup> |