Tape: self-amalgamating; black; 19mm; L: 9.1m; Thk: 0.76mm; max.90°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
711-10401 HELATAPE POWER810
Manufacturer: HELLERMANNTYTON
Manufacturer code: 711-10401 HELATAPE POWER810
Product downloads
Specification for Tape: self-amalgamating; black; 19mm; L: 9.1m; Thk: 0.76mm; max.90°C
| Operating temperature | max. 90°C |
| Colour | black |
| Resistance to | UV rays |
| Width | 19mm |
| Length | 9.1m |
| Thickness | 0.76mm |
| Dielectric strength | 30kV/mm |
| Tape application | isolating of padding bus bar edges and connections, join and repair of power cables up to 69kV, sealing |
| Type of tape | self-amalgamating |
| Tape material | ethylene-propylene caoutchouc |
| Tape features | self-extinguishing, to all weather conditions |