Tape: self-amalgamating; black; 19mm; L: 9.1m; D: 0.76mm; max.130°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
71100402
Manufacturer: HELLERMANNTYTON
Manufacturer code: 71100402
Specification for Tape: self-amalgamating; black; 19mm; L: 9.1m; D: 0.76mm; max.130°C
| Operating temperature | max. 130°C |
| Colour | black |
| Width | 19mm |
| Length | 9.1m |
| Thickness | 0.76mm |
| Tape application | insulation of wires and cables, isolation, protection from moisture |
| Type of tape | self-amalgamating |
| Tape material | ethylene-propylene caoutchouc |
| Name | HelaTape Power 820 |