Counter: electronical; LCD,with a backlit; pulses; 99999999; IP65
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
7111HV
Manufacturer: TRUMETER
Manufacturer code: 7111HV
Product downloads
Specification for Counter: electronical; LCD,with a backlit; pulses; 99999999; IP65
| Mounting | on panel |
| Operating temperature | -10...60°C |
| IP rating | IP65 |
| Mounting hole diameter | 45x22mm |
| Body dimensions | 48x24x53.5mm |
| Kind of display used | LCD |
| Kind of input 1 | voltage |
| Electrical connection | screw terminals |
| Counting range | 99999999 |
| Resetting method | electrical, manual |
| Type of counted signal | pulses |
| Type of counter | electronical |
| Display height 1 | 9mm |
| Max IN1 counting frequency | 10Hz |
| Kind of counter | progressive/reversing |
| Erasing features | 5...110V DC, 10...240V AC |