Tape: textile; W: 19mm; L: 10m; Thk: 0.31mm; green; 64N/cm; 10%; rubber
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
712-00203 HELATAPE TEX
Manufacturer: HELLERMANNTYTON
Manufacturer code: 712-00203 HELATAPE TEX
Product downloads
Specification for Tape: textile; W: 19mm; L: 10m; Thk: 0.31mm; green; 64N/cm; 10%; rubber
| Operating temperature | -30...80°C |
| Colour | green |
| Material | cotton |
| Resistance to | abrasion |
| Width | 19mm |
| Length | 10m |
| Thickness | 310µm |
| Tape application | fixing |
| Kind of adhesive | rubber |
| Tape features | can be broken using your hand, does not reflect light |
| Elongation at rupture | 10% |
| Tensile strength | 64N/cm |