Switch: toggle; Pos: 2; DPDT; ON-ON; 5A/120VAC; 5A/28VDC; -30÷85°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
7201P3YZQE
Manufacturer: C&K
Manufacturer code: 7201P3YZQE
Product downloads
Specification for Switch: toggle; Pos: 2; DPDT; ON-ON; 5A/120VAC; 5A/28VDC; -30÷85°C
| Mounting | THT |
| Operating temperature | -30...85°C |
| IP rating | IP40 |
| Type of switch | toggle |
| Contact plating | silver plated |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for soldering |
| Series | 7000 |
| Max. contact resistance: | 10mΩ |
| Mounting hole diameter | Ø6.35mm |
| Body dimensions | 12.7x6.86x8.89mm |
| Min. insulation resistance | 1GΩ |
| Electrical life | 100000cycles |
| Contacts configuration | DPDT |
| DC contacts rating @R | 5A / 28V DC |
| AC contacts rating @R | 5A / 120V AC |
| Switching method | ON-ON |
| Stable positions number | 2 |
| Knob height | 11.43mm |
| Kind of toggle | round |