Bearing: single row deep groove ball; angular contact; W: 25mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
7205 BEP SKF
Manufacturer: SKF
Manufacturer code: 7205 BEP SKF
Product downloads
Specification for Bearing: single row deep groove ball; angular contact; W: 25mm
| Version | angular contact |
| Width | 25mm |
| Internal diameter | 25mm |
| Outside diameter | 52mm |
| Kind of Bearing | rolling |
| Type of bearing | single row deep groove ball |
| Rolling element material | bearing steel |
| Cage material | polyamide |
| Race material | bearing steel |