Screwed spacer sleeve; 4.8mm; Int.thread: UNC4-40; hexagonal
Multiples:
10.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
7230-1
Manufacturer: KEYSTONE
Manufacturer code: 7230
Product downloads
Specification for Screwed spacer sleeve; 4.8mm; Int.thread: UNC4-40; hexagonal
| Colour | yellow |
| Material | steel |
| Spacer length | 4.8mm |
| Plating material | zinc |
| Thread length | 7.9mm |
| Internal thread | UNC4-40 |
| External thread | UNC4-40 |
| Spanner size | 4.8mm |
| Type of spacer | screwed spacer sleeve |
| Mechanical elements features | with internal and external thread |
| Sleeve shape | hexagonal |