Bearing: single row deep groove ball; angular contact; W: 45mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
7309 BECBP SKF
Manufacturer: SKF
Manufacturer code: 7309 BECBP SKF
Product downloads
Specification for Bearing: single row deep groove ball; angular contact; W: 45mm
| Version | angular contact |
| Width | 45mm |
| Internal diameter | 45mm |
| Outside diameter | 100mm |
| Kind of Bearing | rolling |
| Type of bearing | single row deep groove ball |
| Rolling element material | bearing steel |
| Cage material | polyamide |
| Race material | bearing steel |