Socket; 4mm banana; 32A; blue; panel; 45mm; Contacts: brass
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
73098-6
Manufacturer: POMONA
Manufacturer code: 73098-6
Product downloads
Specification for Socket; 4mm banana; 32A; blue; panel; 45mm; Contacts: brass
| Mounting | on panel |
| Connector | socket |
| Colour | blue |
| Leads | stud terminals |
| Contact material | brass |
| Current rating | 32A |
| Overall length | 45mm |
| Conform to the norm | CAT II 1000V, EN 61010 |