Socket; 4mm banana; 24A; red; PCB; angled,insulated; 33mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
73099-2
Manufacturer: POMONA
Manufacturer code: 73099-2
Product downloads
Specification for Socket; 4mm banana; 24A; red; PCB; angled,insulated; 33mm
| Mounting | PCB |
| Connector | socket |
| Colour | red |
| Leads | for soldering |
| Contact material | brass |
| Current rating | 24A |
| Connector variant | angled, insulated |
| Overall length | 33mm |
| Conform to the norm | CAT III 1000V, EN 61010 |