Socket; 4mm banana; 25A; 30VAC; Cutout: Ø8.3mm; black; double; 60VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
73101-0
Manufacturer: POMONA
Manufacturer code: 73101-0
Product downloads
Specification for Socket; 4mm banana; 25A; 30VAC; Cutout: Ø8.3mm; black; double; 60VDC
| Mounting | soldered, on panel |
| Connector | socket |
| Colour | black |
| Contact material | brass |
| Mounting hole diameter | Ø8.3mm |
| Mounting holes pitch | 19mm |
| Current rating | 25A |
| Rated voltage | 30V AC, 60V DC |
| Connector variant | double |
| Overall length | 28mm |