Wire; S/FTP; 4x2x23AWG; industrial Ethernet,PROFINET; 6a; Cu; LSZH
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
74011NH.01500
Manufacturer: BELDEN
Manufacturer code: 74011NH.01500
Product downloads
Specification for Wire; S/FTP; 4x2x23AWG; industrial Ethernet,PROFINET; 6a; Cu; LSZH
| Operating temperature | -40...80°C |
| Core structure | stranded |
| Kind of core | Cu |
| Number of cores | 8 |
| Ethernet category | Cat 6a |
| Kind of wire | S/FTP |
| Rated voltage | 30V |
| Cable external diameter | 8.7mm |
| Insulation colour | grey |
| Cable application | indoor, industrial Ethernet, PROFINET |
| Type of wire | data transmission |
| No. of pairs | 4 |
| Shield structure | pairs shielded with Al-PET foil, tinned copper braid |
| CPR standard | E<sub>ca</sub> |