IC: digital
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
74LV1T87GWH
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: 74LV1T87GWH
Product downloads
Specification for IC: digital
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.6...5.5V DC |
| Case | TSSOP5 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Technology | TTL |
| Quiescent current | 10µA |
| Number of inputs | 2 |
| Kind of gate | XNOR |
| Max operating temperature | 125°C |