IC: digital; 4bit,binary counter,synchronous; CMOS; LVC; SMD; SO16
Multiples:
250.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
74LVC161D,118
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: 74LVC161D,118
Product downloads
Specification for IC: digital; 4bit,binary counter,synchronous; CMOS; LVC; SMD; SO16
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.2...3.6V DC |
| Case | SO16 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Integrated circuit features | 5V tolerant on inputs/outputs |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Technology | CMOS, TTL |
| Kind of integrated circuit | 4bit, binary counter, synchronous |