IC: digital
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
74LVC245AD,118
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: 74LVC245AD,118
Product downloads
Specification for IC: digital
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.65...5.5V DC |
| Case | SO20 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Integrated circuit features | 5V tolerant on inputs/outputs |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tape, reel |
| Number of channels | 8 |
| Technology | TTL, CMOS |
| Quiescent current | 40µA |
| Kind of output | 3-state |
| Kind of integrated circuit | bus transceiver |