IC: digital; non-inverting,Schmitt trigger; Channels: 2; SMD
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
74LVC2G17GV,125-2
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: 74LVC2G17GV,125
Product downloads
Specification for IC: digital; non-inverting,Schmitt trigger; Channels: 2; SMD
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.65...5.5V DC |
| Case | TSOP6 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Integrated circuit features | 5V tolerant on inputs/outputs |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Technology | CMOS, TTL |
| Kind of integrated circuit | non-inverting, buffer |