IC: digital; 3-state,octal,D latch; Ch: 8; IN: 1; CMOS,TTL; SMD; LVC
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
74LVC373ABQ,115-1
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: 74LVC373ABQ,115
Product downloads
Specification for IC: digital; 3-state,octal,D latch; Ch: 8; IN: 1; CMOS,TTL; SMD; LVC
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.2...3.6V DC |
| Type of integrated circuit | digital |
| Integrated circuit features | 5V tolerant on inputs/outputs |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 8 |
| Technology | CMOS, TTL |
| Kind of output | 3-state |
| Kind of integrated circuit | 3-state, D latch, octal |
| Number of inputs | 1 |