IC: digital; D latch; Ch: 8; 1.2÷3.6VDC; SMD; TSSOP20; -40÷125°C
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
74LVC373APW,118-1
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: 74LVC373APW,118
Product downloads
Specification for IC: digital; D latch; Ch: 8; 1.2÷3.6VDC; SMD; TSSOP20; -40÷125°C
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.2...3.6V DC |
| Case | TSSOP20 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Integrated circuit features | 5V tolerant on inputs/outputs |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 8 |
| Kind of output | 3-state |
| Kind of integrated circuit | D latch |