IC: digital; 3-state,D-latch transparent; Channels: 8; 1.2÷3.6VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
74LVC573APW,112
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: 74LVC573APW,112
Product downloads
Specification for IC: digital; 3-state,D-latch transparent; Channels: 8; 1.2÷3.6VDC
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.2...3.6V DC |
| Case | TSSOP20 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Integrated circuit features | 5V tolerant on inputs/outputs |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 8 |
| Technology | CMOS, TTL |
| Kind of output | 3-state |
| Kind of integrated circuit | D-latch transparent |
| Trigger | level-triggered |