IC: digital; shift register,parallel/serial out,serial input
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
74LVC594ABQ,115
Manufacturer: NEXPERIA
Manufacturer code: 74LVC594ABQ,115
Product downloads
Specification for IC: digital; shift register,parallel/serial out,serial input
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 1.65...3.6V DC |
| Case | VFQFN16 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Integrated circuit features | 5V tolerant on inputs/outputs |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Technology | CMOS, TTL |
| Kind of integrated circuit | parallel/serial out, serial input, shift register |