IC: digital; 16bit,3-state,latch; Ch: 16; BiCMOS,TTL; 2.7÷3.6VDC
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
74LVT16373MTDX
Manufacturer: ONSEMI
Manufacturer code: 74LVT16373MTDX
Product downloads
Specification for IC: digital; 16bit,3-state,latch; Ch: 16; BiCMOS,TTL; 2.7÷3.6VDC
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.7...3.6V DC |
| Case | TSSOP48 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Integrated circuit features | 5V tolerant on inputs/outputs |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 16 |
| Technology | BiCMOS, TTL |
| Kind of output | 3-state |
| Kind of integrated circuit | 3-state, 16bit, latch |