IC: digital; binary counter; C²MOS; Series: VHC; SMD; TSSOP16
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
74VHC4020FT(BJ)
Manufacturer: TOSHIBA
Manufacturer code: 74VHC4020FT(BJ)
Product downloads
Specification for IC: digital; binary counter; C²MOS; Series: VHC; SMD; TSSOP16
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2...5.5V DC |
| Case | TSSOP16 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Technology | C²MOS |
| Series | VHC |
| Terminal pitch | 650µm |
| Frequency | 210MHz |
| Kind of integrated circuit | binary counter |