IC: digital; 3-state,D flip-flop; C²MOS; VHCT; SMD; TSSOP20; 0.65mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
3.0
Product code:
74VHCT574AFT(BJ)
Manufacturer: TOSHIBA
Manufacturer code: 74VHCT574AFT(BJ)
Product downloads
Specification for IC: digital; 3-state,D flip-flop; C²MOS; VHCT; SMD; TSSOP20; 0.65mm
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.5...5.5V DC |
| Case | TSSOP20 |
| Type of integrated circuit | digital |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Technology | C²MOS |
| Series | VHCT |
| Terminal pitch | 650µm |
| Frequency | 140MHz |
| Kind of output | 3-state |
| Kind of integrated circuit | D flip-flop |
| Trigger | rising-edge |