Needle-like test probe; Operational spring compression: 4.2mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
75.20.12.15
Manufacturer: FIXTEST
Manufacturer code: 75.20.12.15
Product downloads
Specification for Needle-like test probe; Operational spring compression: 4.2mm
| Operating temperature | -55...120°C |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | CuBe |
| Max. contact resistance: | 20mΩ |
| Current rating | 2.5A, 3.5A |
| Tip diameter | 1.2mm |
| Type of test accessories | test probe |
| Operational spring compression | 4.2mm |