Module: safety relay; Series: PNOZ s4.1; IN: 3; OUT: 5; Mounting: DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
750124
Manufacturer: PILZ
Manufacturer code: 750124
Specification for Module: safety relay; Series: PNOZ s4.1; IN: 3; OUT: 5; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating temperature | -10...60°C |
| IP rating | IP40 |
| Series | PNOZ s4.1 |
| Application | emergency stop, safety gates and light beam devices |
| Body dimensions | 98x22.5x120mm |
| Number of inputs | 3 |
| Number of outputs | 5 |
| Electrical connection | screw terminals |
| Signal output | transistor 24V DC |
| Safety category | 4 |
| Input 1 properties | 2 channels with or without between-channels short circuit detection |
| Safety outputs | 3x NO |
| Auxiliary outputs | 1x NC |