Module: safety relay; Series: PNOZ s1 C; IN: 2; OUT: 3; Mounting: DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
751101
Manufacturer: PILZ
Manufacturer code: 751101
Specification for Module: safety relay; Series: PNOZ s1 C; IN: 2; OUT: 3; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating temperature | -10...55°C |
| IP rating | IP40 |
| Series | PNOZ s1 C |
| Application | emergency stop |
| Body dimensions | 98x12.5x120mm |
| Number of inputs | 2 |
| Number of outputs | 3 |
| Electrical connection | spring-loaded terminals |
| Signal output | transistor 24V DC |
| Safety category | 2 |
| Input 1 properties | 1 channel |
| Safety outputs | 2x NO |