Module: safety relay; Series: PNOZ s2 C; IN: 2; OUT: 5; Mounting: DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
751102
Manufacturer: PILZ
Manufacturer code: 751102
Specification for Module: safety relay; Series: PNOZ s2 C; IN: 2; OUT: 5; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating temperature | -10...55°C |
| IP rating | IP40 |
| Series | PNOZ s2 C |
| Application | emergency stop, safety gates and light beam devices |
| Body dimensions | 100x17.5x120mm |
| Number of inputs | 2 |
| Number of outputs | 5 |
| Electrical connection | spring-loaded terminals |
| Signal output | transistor 24V DC |
| Safety category | 2 |
| Input 1 properties | 1 channel |
| Safety outputs | 3x NO |
| Auxiliary outputs | 1x NC |