Module: safety relay; Series: PNOZ s3 C; IN: 3; OUT: 3; Mounting: DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
751103
Manufacturer: PILZ
Manufacturer code: 751103
Product downloads
Specification for Module: safety relay; Series: PNOZ s3 C; IN: 3; OUT: 3; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating temperature | -10...55°C |
| IP rating | IP40 |
| Series | PNOZ s3 C |
| Application | emergency stop, safety gates and light beam devices |
| Body dimensions | 100x17.5x120mm |
| Number of inputs | 3 |
| Number of outputs | 3 |
| Electrical connection | spring-loaded terminals |
| Safety category | 4 |
| Input 1 properties | 2 channels with or without between-channels short circuit detection |
| Safety outputs | 2x NO |