Module: extension; Series: PNOZ s8 C; IN: 1; OUT: 3; Mounting: DIN
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
751108
Manufacturer: PILZ
Manufacturer code: 751108
Specification for Module: extension; Series: PNOZ s8 C; IN: 1; OUT: 3; Mounting: DIN
| Mounting | for DIN rail mounting |
| Supply voltage | 24V DC |
| Operating temperature | -10...55°C |
| IP rating | IP40 |
| Series | PNOZ s8 C |
| Body dimensions | 100x12.5x120mm |
| Number of inputs | 1 |
| Number of outputs | 3 |
| Electrical connection | spring-loaded terminals |
| Signal output | transistor 24V DC |
| Safety category | 3 |
| Safety outputs | 2x NO |